Kották

Kották

2022 februárjában indult a nemzeti könyvtár és a Haydneum – Magyar Régizenei Központ óriási jelentőségű együttműködése. A Haydneum feltett szándéka és küldetése, hogy a Magyarországon található, jelentős kulturális értéket képviselő, 1600 és 1850 között keletkezett zeneművészeti és zenetudományos emlékek mihamarabb revitalizálásra kerüljenek, és ez lehetőség szerint Magyarországon történjen.

Az intézményközi munka a nemzeti könyvtár új digitalizáló központjában valósul meg, arra a tényre építve, hogy az OSZK Színháztörténeti és Zeneműtárának egyik legértékesebb állományrésze az Esterházy-gyűjtemény, amely a nemesi család tagjainak (mások mellett Esterházy Pál, Esterházy Pál Antal és Esterházy „Fényes” Miklós) rendkívül nagyvonalú mecénási tevékenysége nyomán maradt ránk. A hagyatékban többek között Gregor Joseph Werner (1693-1766), Joseph Haydn (1732-1809), Michael Haydn (1737-1806) és Johann Georg Albrechtsberger (1736-1809) műveinek eredeti kéziratai, illetve kéziratos másolatai találhatók. A Színháztörténeti és Zeneműtár az említett Esterházy-gyűjtemény mellett számos egyéb magyarországi rezidenciális, városi, valamint templomi kottatárat is őriz, amelyek az együttműködés részeként szintén revitalizálásra kerülnek.

A munka során a Haydneum munkatársai a kéziratokat egyenként kézbe veszik és katalogizálják. Az együttműködés elősegítése érdekében az alapítvány két fotóst és két restaurátort delegált a könyvtár számára, akik a katalogizálást követően fotózzák és restaurálják az anyagokat. A digitalizálás után a kiválasztott művekből modern kották készülnek, ezt követően fesztiválokon, koncerteken és lemezfelvételeken hallhatja őket a közönség.

Az első digitalizált kéziratok 2022 decemberében készültek el. Azóta több mint 1200 könyvtári jelzetet fotóztak be (közel 100 000 oldal); elkészült a teljes Werner-, Michael Haydn- és Albrechtsberger-anyag. Modern kotta több mint 300 kéziratból készült. A digitalizálás és a képi anyag feltöltése folyamatos, a közös munka folytatódik.