Levelek

Ady–Léda levelezés

Ady Endre és Léda, azaz Diósy Ödönné Brüll Adél szerelme tagadhatatlanul az egyik legismertebb kapcsolat a magyar irodalomban. Kettejük levelezésének túlnyomó részét az MNMKK OSZK Kézirattára őrzi.

Babits-hagyaték

Babits Mihály és Török Sophie hagyatéka a 20. századi magyar irodalom legjelentősebb kompakt forráscsoportja. Nemcsak a költő és felesége műveit, levelezését őrzi, hanem felbecsülhetetlen értékű forrásokat is a Nyugat folyóirat és a Baumgarten Alapítvány történetéhez.

Keresztury-hagyaték

Keresztury Dezső író, költő, irodalomtörténész, kritikus – időnként tisztségeket is viselő literary gentleman.
Budapesti, berlini, bécsi tanulmányokat követően a berlini egyetem magyar lektora, a Magyar Intézet könyvtárosa. 1936-tól az Eötvös Collegium tanára, 1945-től igazgatója, 1950-től évtizedeken át a nemzeti könyvtár vezető tudományos munkatársa. Óriási irodalmi hagyatéka a 20. századi magyar irodalom és művelődéstörténet elsőrangú forrása.
Kiterjedt levelezésének közlését az Egry József által hozzá írott darabokkal indítjuk meg.

Kölcsey-kéziratok

Nemzeti klasszikusaink sorában kiemelkedő jelentőséggel bír a Hymnus szerzője. Autográf kéziratait, verseket, leveleket, esztétikai, kritikai tanulmányait, jegyzeteit közel egy évszázad lappangás után a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár tudatos gyűjtőmunka eredményeként szerezte meg. Ennek eredményeként ma kézirattárunkban található az ismert Kölcsey-autográfok döntő hányada.

Petőfi-hagyaték

Nemzeti irodalmunk leginkább kultikus alakjának, Petőfi Sándornak kéziratait Petőfi Ereklyetár néven őrizte, gyarapította a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár. A költő és felesége, Szendrey Júlia levelei, versei mellett fiuktól, Petőfi Zoltántól származó dokumentumok, valamint az özvegy Szendrey Júlia későbbi életének gazdag iratanyaga alkotja a fondot.

Levelek

A nemzeti könyvtár kézirattárában őrzött levelek száma több százezerre tehető. Három gyűjteményi egységben lelhetők fel, döntően a személyi és az intézményi fondokban, kisebb számban (mintegy negyvenezer darab) a Levelestár gyűjteménycsoportban, valamint XVI–XIX. századi levélgyűjtemények a kötetes kéziratok között.

Digitális levélszolgáltatásunk oldalát a XX. századi magyar irodalom legnagyobb és egyik legjelentősebb forráscsoportja, a Babits Mihály és Török Sophie hagyatékában megőrződött levelek közzétételével nyitottuk meg a „hegyi költő” halálának nyolcvanadik évfordulója alkalmából, 2021 nyarán.

2023. január 22-én, a Hymnus papírra vetésének 200. évfordulóján a Kölcsey-levelezés, március 15-én a Petőfi-levelezés nálunk őrzött darabjaival gazdagodott a szolgáltatás, 2024. március 15-től pedig a Petőfi-fondban őrzött Szendrey Júlia-levelek is hozzáférhetővé váltak.