A nemzeti könyvtár kézirattárában őrzött levelek száma több százezerre tehető. Szolgáltatásunkban 19–20. századi klasszikusaink munkáinak keletkezéstörténetébe, magánéletébe, alkotói és társadalmi kapcsolatrendszerébe tekinthet be a látogató.
Jeles szerzőink munkáinak kéziratait tesszük hozzáférhetővé összeállításunkban, valamint a Kézirattár rendkívül gazdag gyűjteményében őrzött tudományos művek válogatott darabjait.
A napló a szöveguniverzum egyik legrétegzettebb műfaja. Elsőrangú forrás minden történeti diszciplína számára, ugyanakkor a 19. századtól egyes szerzők tollán szépirodalmi munkává vált, melyet a közönség is szépirodalomként olvasott. Publikálandó naplóink a műfaj teljes vertikumát felölelik, a kortörténeti dokumentumoktól a személyes elbeszélésig.
A Zeneműtár gyűjteménye hozzávetőlegesen 18.000 zenei autográfot őriz a 16. századtól egészen napjainkig. Szolgáltatásunk e gazdag gyűjtemény egyik legértékesebb egységéből, az Esterházy-udvar kottatári anyagából, valamint a 90 éve született Balassa Sándor kompozícióiból közöl egy válogatást.
A Kézirattár az alkalomszerűen megszerzett, vásárolt vagy ajándékként bekerült fotográfiák mellett két jelentős fényképgyűjteményt őriz, az Arcképgyűjteményt, jeles közéleti személyiségek portréit a 19-20. századból, valamint egyes személyi hagyatékaink integer részét képező felvételeket.
A képek a nemzeti könyvtár Fotótér-oldalán tanulmányozhatók.
A magyar művelődéstörténet fennmaradt kéziratos emlékei közel egy évezredet ölelnek át, legrégebbi kódexeinktől egészen a 21. században papírra vetett, akár gépelt, printelt és kéziratos javításokkal megtűzdelt műalkotásokig, tudományos- és magánszövegekig.
A nemzeti könyvtár különgyűjteményei, elsősorban a Kézirattár, valamint a Színháztörténeti és Zeneműtár a maguk többmilliós állományával kéziratos kultúránk felbecsülhetetlen értékű kincstárai.
2021 nyarától könyvtárunk gyűjteményi és szolgáltatási struktúrája jelentősen gazdagodott. Copia névvel megnyitottuk a digitalizált kéziratainkat felölelő virtuális gyűjteményt.
© MNMKK OSZK 2021–